Tarih Kitaplığı

Anadolu’nun 3 devleti ve 3 Fetreti

Anadolu Selçuklu Devleti

1075 yılında Anadolu Selçuklu devletini kuran Kutalmış oğlu Süleyman Şah, Büyük Selçuklu hükümdarı Melik Şah’ın kumandanı Tutuş ’la 1086 yılında Halep yakınlarında Fırat nehri kıyısında karşı karşıya gelmiş, bu savaşta ordusu tarafından ihanete uğrayan ve yenilen Süleyman Şah, savaş alanını terk etmek için girdiği Fırat nehrinde boğularak hayatını kaybetmiş ve Türk geleneklerine uygun olarak öldüğü yere defnedilmişti.

Anadolu Selçukluları Süleyman Şah’ın sefere giderken yerine vekil bıraktığı vezir Ebu Kasım idaresinde 1092 yılında Melik Şah’ın ölümüne kadar iç karışıklıklardan kurtulamamış, nihayetinde Süleyman Şah’ın oğlu I. Kılıç Arslan’ın Anadolu Selçuklu devletinin başına geçmesiyle 6 yıl süren 1. fetret dönemi bitmiş ve böylece Anadolu’nun Türkmenleşmesi fiilen başlamıştı.

Otmanlı Devleti

1299 yılında Otmanlı Devletini kuran Otman bey, kurduğu devletin 1402 yılında Temur devletinin hükümdarı Temurlenk tarafından ele geçirileceğini tahmin edemezdi, bu savaşta esir düşen Yıldırım Bayezid’in esaret altında ölümü sonrasında ise oğlu I. Mehmet 1413 yılında Otmanlı Devletinin başına geçerek 11 yıl süren 2. fetret dönemine son vererek 509 yıllık Dünya imparatorluğunun temellerini atmıştı.

Türkiye Cumhuriyeti

1922 yılında Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk’ün bu topraklarda geçmişte yaşananlardan ders çıkaran öğretilerinde işaret ettiği ilkelerin yok edilerek 80 yıl sonra tekrarlanabileceğini ve Türk milletinin ilkelerine sahip çıkması gereğini hatırlattığı halde gaflet ve dalalet içerisine düşerek sahip çıkamadığı bu fetret dönemi sonunda, Türk Milleti ayağa kalkacak ve sonsuza kadar payidar kalacak Büyük Türkiye Cumhuriyeti’ni karanlık uykusundan uyandıracaktı.

İşte 944 yıl boyunca, Mustafa Kemal ’le birlikte Çanakkale’yi , Sakarya’yı , Dumlupınar’ı , İnönü’yü , Afyon’u , Antep’i , Maraş’ı , Giresun’u , Aydın’ı , Vatanın her karış toprağını savunan bu Milletin tek amacı ;

Müreffeh , Medeni , Özgür , Laik , İnançlı , Adaletli ve Barış içerisinde , Geçmişini unutmadan yaşayacağı bir Vatan inşa etmekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir